Back to top

Psycholog a psychiatra – najważniejsze różnice

Psycholog a psychiatra – najważniejsze różnice

Jakie występują różnice pomiędzy tymi zawodami? Kiedy pomaga psycholog? A w przypadku jakich sytuacji lepiej zdecydować się na pomoc psychiatry?

Psycholog – charakterystyka tego zawodu

Psycholog Gdynia, aby pracować w tym zawodzie, musi mieć ukończone studia. Jakie? Chodzi o studia drugiego stopnia na kierunku psychologia. Najlepiej, żeby był to specjalista posiadający nie tylko dużo wiedzy teoretycznej, ale także przede wszystkim praktycznej. Psycholog Gdynia to człowiek, który ma rozmaite kompetencje. Pomaga zatem z różnymi problemami występującymi w naszym życiu prywatnym albo zawodowym. Najczęściej nie są one jednak aż tak bardzo poważne (jak te, z którymi trzeba zgłosić się do psychiatry). Oczywiście, wpływają one w mniejszym lub większym stopniu negatywnie na nasze codzienne funkcjonowanie. Można się z nimi jednak dość szybko uporać. Oczywiście, ważna jest odpowiednia współpraca z fachowcem. Psycholog nie tylko doradza, stara się zmienić sposób myślenia na rozmaite tematy itp. Jest to również fachowiec, który realizuje rozmaite testy psychologiczne. Pozwalają one wykrywać pewne odchylenia, badają inteligencję oraz sprawność umysłu konkretnego pacjenta. Są one realizowane nie tylko w przypadku standardowego procesu leczenia. Testy psychologiczne są wykonywane również biorąc pod uwagę osoby, które chcą na przykład pracować w policji. Potem specjalista z tej branży wystawia odpowiednie zaświadczenia. Dotyczą one tego, czy konkretna osoba nadaje się do realizowania zadań na tym właśnie stanowisku.

Jakie zadania wykonuje psychiatra?

Psychiatra zajmuje się generalnie dużo bardziej poważniejszymi schorzeniami w porównaniu do psychologa. Jakie są zatem jego kompetencje? Psychiatra stawia diagnozy na podstawie wywiadu medycznego oraz różnego rodzaju badań. W przeciwieństwie do psychologa może przepisywać rozmaite środki farmakologiczne. Specjalista z tej konkretnej branży medycznej zajmuje się na co dzień różnymi zaburzeniami. Do tego grona zalicza się między innymi depresja. Statystyki zaś pokazują, że coraz więcej osób boryka się natomiast z taką właśnie chorobą, która tak naprawdę uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Psychiatra pomaga również z rozmaitymi zaburzeniami dotyczącymi stricte osobowości. Chodzi o rozmaite manie, fobie, schizofrenię itp. Ważne jest zatem to, aby wybrać odpowiedniego specjalistę. Należy dopasować swoje problemy do kompetencji konkretnego fachowca. Tak, aby już od pierwszej wizyty można było liczyć na konkretne efekty.