Back to top

Nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

Nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

Badania prenatalne pozwalają wykryć wrodzone wady płodu. Wykonywane są w specjalistycznych laboratoriach, są bardzo czułe i wiarygodne, dzięki nim możemy wykluczyć wady rozwojowe dziecka. Badania genetyczne dzielimy na nieinwazyjne oraz inwazyjne. 

Najbardziej znane badanie nieinwazyjne – USG

Badanie nieinwazyjne oznacza, że dziecku oraz przyszłej mamie nie zagraża niebezpieczeństwo podczas jego wykonywania. Najbardziej znane badanie nieinwazyjne to USG. Ultrasonograf pozwala sprawdzić ogólny stan rozwojowy dziecka. Zazwyczaj wykonywane jest badanie pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Sprawdza się między innymi obecność przegrody nosowej. W tym badaniu zwraca się uwagę również na obecność płynu za karkiem płodu. Prawidłowo rozwijające się dziecko ma w przestrzeni tej niewielką ilość cieczy. Jeśli dziecko choruje na zespół Turnera lub Downa to tego płynu jest więcej.

Inne badanie nieinwazyjne – testy

Kobiety również powinny wykonywać badania krwi. W takim badaniu można oznacza białko oraz hormon. Obecność tych czynników może wskazywać na pewne choroby genetyczne takie jak: zespół Turnera albo zespół Downa. Nie są one bardzo wiarygodne. Czasami, aby potwierdzić ich wiarygodność poleca się stosowanie innych metod – inwazyjnych.

Badania inwazyjne – amniopunkcja

To bardzo wiarygodne i czułe badania. Wykrywalność wynosi prawie 100%. W niektórych przypadkach jednak może dojść do powikłań związanych ze specyfiką badania. W skrajnych przypadkach dochodzi do poronienia. Pobierany jest płyn owodniowy i badany pod względem genetycznym.

Źródło artykułu: https://sprawdzgeny.pl/

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *